LECZENIE NIEWYDOLNOŚCI ŻYLNEJ NÓG

Krew z nóg do serca płynie żyłami. Jej sprawny przepływ gwarantują tzw. zastawki żył. Zapobiegają one cofaniu się krwi. Przy uszkodzeniu zastawek i ściany żył dochodzi do „zastoju” krwi w nogach, na skutek czego pojawiają się poszerzone naczynia – od małych potocznie nazywanych „pajączkami”, aż po wyraźnie widoczne żylaki. Kolejnymi objawami niewydolności żylnej są obrzęki, uczucie ciężkości i przewlekłe bóle nóg. Na dalszym etapie choroby mogą pojawić się zmiany skórne, a nawet owrzodzenia podudzi.

Terapia dwutlenkiem węgla (karboksyterapia) jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Została opisana w wieku pracach naukowych.

Na czym polega zabieg karboksyterapii w niewydolności żylnej?

Zabieg karboksyterapii polega na wielokrotnych płytkich wstrzyknięciach (w warstwę skóry) odpowiedniej dla danego obszaru i schorzenia objętości dwutlenku węgla. Wykonuje się go przy użyciu urządzenia medycznego (Fenix Carboxytherapy) posiadającego certyfikat Unii Europejskiej i akceptację amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).

Dwutlenek węgla (CO2) przenikając do otaczających tkanek powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi przez dany obszar i przez to wzrost ilości dostarczanego w tym miejscu tlenu i składników odżywczych. W ten sposób rozpoczynają się naturalne procesy naprawcze w naczyniach żylnych. Dzięki terapii ustępują bóle i obrzęki nóg. Karboksyterapia jest również skuteczna w leczenia zmian skórnych wywołanych niewydolnością żylną.

W leczeniu stosuje się serię zabiegów (zwykle 5 – 10).

Jak wygląda zabieg?

Zabieg, w zależności od leczonego obszaru, trwa od kilku do 30 minut. Nie wymaga znieczulenia i jest niemal bezbolesny dzięki precyzji urządzenia – bardzo cienkiej średnicy igły i podgrzaniu gazu. Zabieg nie wyłącza z codziennej aktywności, do której można powrócić bezpośrednio po wizycie w gabinecie.

Główne przeciwwskazania do karboksyterapii:

  • ciąża
  • ciężkie choroby serca i płuc
  • choroba nowotworowa
  • stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej
  • terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej